Election Day results in Kivalliq

by Darrell Greer- December 20, 2017

Listed below are the complete results from each Kivalliq community for the Dec. 11 municipal election, plus the Kivalliq Inuit Association elections.

Tommy Tudlik has his information confirmed on the voting list during the municipal and Kivalliq Inuit Association elections in Rankin Inlet on Dec. 11. Tudlik has been casting his ballot in elections for the past 50 years. photo courtesy of Noel Kaludjak

Arviat:

Council (four seats):

Joe Jr. Saviktaaq 213 Elected

Kono Tattuinee 188 Elected

Tommy Owlijoot 141 Elected

William Tiktaq 124 Elected

Tony Phinney 109

Elizabeth Irkok 69

George Ishalook 59

 

Baker Lake:

Mayor:

Shawn Attungala 194 Elected

Lena Tapatai 159

Council (six seats):

Paula Hughson 252 Elected

Frank Tootoo 240 Elected

Thomas Anirniq 205 Elected

Karen Yip 193 Elected

Kevin Iksiktaaryuk 187 Elected

Sarah Anirniq 180 Elected

Barb Kabloona 158

David Simailak 98

Norman Ikpaga 84

 

Chesterfield Inlet:

Council (four seats):

Solomon Autut 68 Elected

Jimmy Krako 63 Elected

Leonie Mimialik 60 Elected

Angeline Simik 59 Elected

Trevor Thompson 54

 

Coral Harbour:

Mayor:

Willie Nakoolak 119 Elected

Noah Kadlak 109

Council (six seats)

Moses Nakoolak 157 Elected

Jordan Emiktowt 150 Elected

Danny Pee 142 Elected

Tina Eetuk 131 Elected

Roxanne Eetuk 116 Elected

Susan Tono Nakoolak 114 Elected

Solomon Nakoolak 105

Kidlapik Nakoolak 100

Louie Bruce 98

Willie Nakoolak 82

Noah Kadlak 75

 

Naujaat:

Mayor:

Solomon Malliki 53 Elected

Steve Mapsalak 46

Hugh Haqpi 33

Steven Kopak 33

Romeo Kopak 23

Council (all acclaimed):

Peter Mannik

Joseph Mapsalak

Donat Milortok

Joseph Sivernatok

Rankin Inlet:

Council (six seats):

Kelly Lindell 321 Elected

Barbara Tartak 266 Elected

Harry Towtongie 259 Elected

Martha Hickes 222 Elected

Lynn Rudd 193 Elected

Chad Graham 168 Elected

Rosie Oolooyuk 167

Theresie Tungilik 160

Noah Tiktak 154

Arnaujuq Kowmuk 132

Jim MacDonald 129

Tommy Tudlik 121

Simon Kowmuk 113

Sandra Oolooyuk 87

Whale Cove:

Council (six seats):

Anna Okalik 64 Elected

Mike Sr. Panika 56 Elected

Glenda Ulurksit 56 Elected

Ryan Kolit 54 Elected

Gerard Maktar 46 Elected

Eva Voisey 40 Elected

David Kriterdluk 39

Elizabeth Kabloona 38

Jackie Napayok 31

Mary-Jane Kriterdluk 23

Roy Kriterdluk 23

Sarah Igviksaq 16

Tommy Igviksaq 16

Lavenia Angutituar 15

Terri-Rose Teenar 11

KIA candidates:

Kivalliq:

Vice-president:

Tagak Curley 728 Elected

Raymond Ningeocheak 568

Harry Aggark 186

Simon Okpatauyak 186

 

Naujaat director:

Helena Malliki 79 Elected

John-Ell Tinashlu 59

Paul Angutetuar 41

Rankin Inlet director:

Hamish Tatty 139 Elected

David Oolooyuk 97

Cedric Autut 81

Jack Kabvitok 72

Bernadette Tutanuak 18

Tommy Makkigak 10

Patrick Karlik 9

 

Whale Cove director:

Alana Kuksuk 31 Elected

Patricia Enuapik 27

Agatha Akwalak 22

Simon Enuapik 15

Micheal Angutetuar 8

Manu Nattar 8

Louie Oklaga 2

Leave a Comment: